12 Kasım 2012 Pazartesi

ÇİÇEKLİ ŞAL


Kış ayları geldiğinde ister istemez bir örme isteği geliyor bana sanki :) Soğuk havalarda pek hareket edemediğimden sanırım, oturarak yapılabilecek en eğlenceli meşgale de örgü gibi geliyor. Öyle çok fazla model de bilmiyorum, bu çiçekli model çok da kolayıma geliyor. Bundan iki yıl önce baya örmüştüm bu şaldan ama biraz ara verince detaylarını unutmuşum. Neyse ki o zamanlar bloğumda detaylı olarak bahsetmişim, hemen o yazıma dönerek oradan yardım aldım ;) Bu kez de ebruli bir ip (tiftik) kullandım ve boyunda kullanmayı düşündüğüm için boyunu biraz kısa tuttum.YAPILIŞI DA ŞÖYLE;


1- 7 tane zincir çekerek başlayın ve ilk zincire batarak bir yuvarlak oluşturun.
2- Tekrar 10 zincir çekip bu yuvarlağın içine batarak 4 tane yaprak oluşturun. Beşincide 5 zincir çekip ipi tığa 2 defa dolayın, 4 kerede çekince bir üst sıraya geçmiş oluyorsunuz.
3- Üst sırada 10 zincir çekip bulunduğumuz yaprağın tepesine batıyoruz. Tekrar 10 zincir çekip aynı yere batıyoruz. Akabinde 4 zincir çekerek diğer yaprağa atlıyoruz. Bu sırada bütün yaprakların tepesine batarak ikişer tane 10'ar zincirli yaprak yapıyoruz, sadece tam ortadakine 3 yaprak yapıyoruz, bu da şalın genişlemesini sağlıyor.


4- Bir üst sıraya geçtiğimizde yine 10 zincirli iki yaprak yaparak 4 zincir çekiyoruz ve sonraki iki yaprağın tepesine batarak ikisini toplayıp üzerine iki yaprak yaparak bu şekilde devam ediyoruz. Yine sadece tam tepedeki yaprak tek kalıyor.


Mini şalımı bitirdim hafta sonu da hemen kullandım. Son 3-4 gündür çok yağmur yağdı, çizmeler botlar kullanıma açıldı. Çantamı da İzmir’den almıştım, ilkokuldaki beslenme çantama benziyordu hoşuma gitti :)23 yorum:

 1. funda abla şalın çok yakışmış güle güle kullan.senin gibi on parmağında on marifet hanımları çok seviyorum.eh birazda özeniyorum:))
  bu arada cildin ne kadar pürüzsüz ve lekesiz görünüyor.cild bakımın için ne kullandığını sorabilir miyim?
  svgiler..
  betül

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Öncelikle, cildimi temiz tutmaya özen gösteriyorum, ağır makyaj yapmayı sevmiyorum. Haftada ya da on günde bir peeling ve maske uyguluyorum. Uyguladığım peeling ve maskenin detaylarını GÜZELLİK kategorisinde anlatmıştım ;)

   Sil
 2. ellerinize sağlık çok güzel olmuş renkler şahane geçen yıl atkısını örmüştüm,sizin ipe benzer 1adet ipim var. Nekadar yün gitti acaba?Arman da çok tatlı maşallah...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. İpin dörtte biri ancak gitmiştir, çok ip gitmiyor bu modelde. Tekrar teşekkürler, sevgiler...

   Sil
 3. ellerine sağlık:)) ben de şu an aynı modelin başka bi rengini örüyorum bi arkadaşım için ve kendim için de bu renkten almıştım:)) sen ipin tamamını kullanmadın mı? uzun kenarını ne kadar yaptın, boynunda çok hoş durmuş da.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Boyu 90 cm. kadar oldu, ipin de dörtte biri ancak gitmiştir herhalde.

   Sil
 4. gerçekten çok şık olmuş sizede çok yakışmış

  YanıtlaSil
 5. eline sağlık çok cici olmuşş... üstelikde alize iplerden süper ya bayılıyorum alize nin bütün serilerine :D

  YanıtlaSil
 6. Canım emeğine sağlık,çok güzel olmuş..
  Güle güle,iyi günlerde giy..
  Sevgiler canım..

  YanıtlaSil
 7. Ne diyim şimdi. güzeller toplantısı. Çok yakismis ip ebruli sanirim

  YanıtlaSil
 8. Çok basit örgüyle çok hoş bir görüntü olmuş. Ellerine sağlık..

  YanıtlaSil
 9. Yünle örgüyle çok aram yok ama bu modeli çok beğendim ve sanırım ben bile yapabilirim:)Bu şalda ve link verdiğin diğer şalda kullandığın yünlerin marka ve modellerini öğrenebilir miyim???Sedef

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, çok kolay bir model. Öncekini hatırlamıyorum ama bu ip 'Alize 1560' numaraydı sanırım.

   Sil
 10. Açıklayıcı bilgileriniz için çok teşekkürler.
  Sizde de ayrı güzel durmuş,güle güle kulanın.

  YanıtlaSil
 11. Çok basitmis denedim ama alize değildi ipim iyi durmadi alize alıp yapicam teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 12. Benim ipim alize değildi sert oldu,herhalde alizeyle yapmak lazım ama çok güzel ve kolay bir örnek teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, ipinizin tiftik olması şart. Rica ederim, siz de iyi günlerde kullanın.

   Sil